Badania geotechniczne

Badania geotechniczne gruntu – kiedy są niezbędne i jak je interpretować?

27 maja 2024

Badania geotechniczne gruntu to wszystkie tego typu działania, podczas których wykonuje się specjalne odwierty. Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu? Profesjonalne firmy, które – na podstawie realizowanych prac – mogą określić między innymi rodzaje gruntu oraz poziom wód gruntowych. W kontekście badań geotechnicznych gruntu rozumie się badania gruntu – w zakresie o inżynierii infrastrukturalnej i budowlanej. Co warto wiedzieć o badaniach geotechnicznych tego typu, na czym polegają oraz kto wykonuje badania geotechniczne gruntu? Przychodzimy z podpowiedziami!

Badania geotechniczne gruntu – co to jest?

Badania geotechniczne to między innymi identyfikacja typu gruntu – wraz z określeniem jego mineralnego składu – ocena wytrzymałości gruntu i nośność (która odgrywa ważną rolę w przypadku projektowania fundamentów budynku). To właśnie przy pomocy profesjonalnych badań geotechnicznych jesteśmy w stanie stwierdzić czy planowana budowa wykaże negatywny czy neutralny wpływ na środowisko naturalne – a więc między innymi na zasoby wodne, glebę oraz roślinność. Badania geotechniczne gruntu wykonuje się między innymi za pomocą specjalistycznych wiertnic geotechnicznych. Wykonując specjalistyczne badania geotechniczne gruntu – możemy podejmować odpowiedzialne decyzje budowlane i projektowe (a więc projektować takie podparcia i fundamenty, które najlepiej sprawdzą się w nawet bardzo trudnych warunkach geologicznych).

Badania geotechniczne gruntu

Badania geotechniczne gruntu – czy są konieczne?

Jak się okazuje – badania geotechniczne gruntu są konieczne, a ich rozpoczęcie warunkuje otrzymanie pozwolenia na budowę. To właśnie badania tego typu powinny stanowić pierwszy krok na drodze do wymarzonego domu – ponieważ bez nich trudno wyobrazić sobie kolejne etapy prac, na przykład rozpoczęcie prac konstrukcyjnych. Badania geotechniczne gruntu umożliwiają nam otrzymanie tak zwanej „opinii geotechnicznej” – niezbędnej nie tylko dla budynków do użytku prywatnego, ale jakichkolwiek inwestycji budowlanych. Decydując się na wykonanie profesjonalnych badań geotechnicznych – nie tylko realizujemy proces uzyskania zgody na budowę domu, ale także na ich podstawie firma budowlana może zasugerować nam wybór konkretnych fundamentów oraz parametrów konstrukcyjnych domu (co przyczynia się do zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa).

Badania geotechniczne gruntu – kto wykonuje?

wykonywanie badań geotechnicznych

Badanie geotechniczne gruntu powinno być wykonywane zawsze przez geologa inżyniera z uprawnieniami bądź geotechnika. Jedynie kompetentna, doświadczona osoba może zapewnić nam pełen ogląd sytuacji. Jeśli chodzi o koszt badań geologicznych gruntu – zależny jest on zarówno od lokalizacji działki, jak i ilości wykonywanych odwiertów. Co więcej, na finalną cenę usługi składa się jeszcze poziom skomplikowania warunków gruntowych – zwykle nie przekracza ona jednak 5000 złotych.

Badanie geotechniczne gruntu – jakie niesie zalety?

Badanie geotechniczne gruntu to proces, zapewniający nam wiele istotnych korzyści – między innymi tych związanych z bezpieczeństwem domu czy innego budynku, który ma powstać na konkretnym gruncie. Dzięki badaniom tego typu można uzyskać również optymalizację projektów – a więc dobór takich konstrukcji i fundamentów, które będą spełniać nasze oczekiwania. Badania geotechniczne wpływają też na zapewnienie trwałości gruntu – poprzez ocenę jego nośności i zachowania podczas różnych warunków obciążenia. Na podstawie specjalistycznych badań możemy również realnie dbać o środowisko – określając wpływ budowy na roślinność, wodę i gleby, a następnie dobierając takie środki działań, które wykazują jak najmniej negatywnych skutków na środowisko naturalne.

Jak zamówić badania geotechniczne gruntu?

Aby rozpocząć uzyskiwanie zgody na budowę – niezbędne będzie podjęcie kroków w celu wykonania badania geotechnicznego gruntu. By zamówić tego typu usługę możemy znaleźć firmę wykonującą badania geotechniczne gruntu zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. Wybierając geologa czy geotechnika do prac specjalistycznych związanych z gruntami – zwróćmy uwagę na jego kompetencje i doświadczenie. Pomocne w podjęciu decyzji mogą być też opinie innych – które możemy znaleźć na stronie internetowej wykonawcy. Rozpoczynając badania geotechniczne gruntu – pamiętajmy, aby spisać umowę z wybranym przez nas geologiem czy geotechnikiem, w której określony zostanie zakres badań oraz ich koszt. Przydatny w procesie badań zwykle okazuje się też harmonogram prac – dzięki któremu osoba zlecająca badania geotechniczne gruntu może swobodnie zaplanować kolejne, związane z budową kroki.

Badania geotechniczne gruntu to nieodłączny element drogi do uzyskania pozwolenia na budowę – poprzez wykonanie specjalnych odwiertów, umożliwiających dobór fundamentów i konstrukcji z dbałością o środowisko. Im więcej uwagi poświęcimy tematowi badań geotechnicznych gruntu – tym większe prawdopodobieństwo wyboru firmy, która rzeczywiście spełni nasze oczekiwania.